Odwiedza nas 197 gości oraz 0 użytkowników.

- Ten film zabiera w podróż do świata ludzkiej wrażliwości (...). Polecam z całego serca! - Bartłomiej Topa. Zapraszamy do kin od 4 listopada: Mayfly i Fundacja SYNAPSIS.

Rekomendacja Fundacji SYNAPSIS, patrona filmu

- Owen - mały chłopiec, jego rodzina i autyzm. Jego fascynacja kreskówkami Disney’a, którą niektórzy  nazwaliby „sztywnymi i uporczywymi zachowaniami”, a która odkryła przed nim tak bardzo skomplikowany świat emocji i relacji z innymi. Tak jak bohaterowie Disney’a, tak i Owen uczy się, że świat zamieszkują dobre i złe postacie, że istnieje miłość i przyjaźń i mnóstwem innych uczuć o różnych odcieniach. W filmie spotykamy go w chwili, gdy wkracza w dorosłość, a historię jego życia poznajemy w retrospekcji. Widzimy nadzieje i lęki jego rodziców, brata, a także jego samego. I bardzo mu kibicujemy! Ten film porusza, wciąga, chwilami także bawi. Jest prawdziwy i fascynujący tak, jak autyzm - Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

Opis filmu

Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Reżyserii tego niezwykłego filmu podjął się Roger Ross Williams - laureat Oscara. Jego krótkometrażowy dokument "Muzyka Prudence" (2010) swego czasu pokonał w oscarowej rywalizacji m.in. polskiego "Królika po berlińsku" Bartka Konopki.

"Życie animowane" to niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

"Życie animowane" zostało bardzo ciepło przyjęte podczas tegorocznego festiwalu w Sundance, gdzie Roger Ross Williams otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.

Głosy prasy

Dokumentalista Roger Ross Williams w prosty, poruszający sposób spogląda na młodego mężczyznę z autyzmem, dla którego postaci z animacji Disneya stały się zbawienne. To najlepszy film Disneya, który nie powstał w jego wytwórni. 
Indiewire

Jeśli wierzycie w magię "Życie animowane" stanie się dla was eliksirem. Promienna, podnosząca na duchu historia autystycznego chłopca, który wychodzi poza swój stan zdrowia i może na nowo zmierzyć się z wyzwaniami życia dzięki animowanym filmom Disneya. 
The Hollywood Reporter

Zabawny, wzruszający, ważny dokument autorstwa Rogera Rossa Williamsa ("Bóg kocha Ugandę") podkreślający, że ucieczka może stać się ratunkiem.
Rolling Stones

W "Życiu animowanym" ograniczony umysł odnajduje wolność.
New York Times

Niezwykle poruszający dokument zabierający nas do wnętrza autystycznej osoby, badający pomocniczą rolę filmów w ich komunikacji ze światem zewnętrznym.
The Guardian

Urzekający portret młodzieńca, dla którego filmy Disneya stały się ratunkiem, drogą postępu i porozumienia.
Variety

Reżyseria
Roger Ross Williams

Na podstawie
Ron Suskind "Life, Animated"

Montaż
David Teague

W filmie pojawiają się
Jonathan Freeman
Gilbert Gottfried
Owen Suskind
Ron Suskind

Producent
Julie Goldman

Christopher Clements
Robert DeBitetto
Carolyn Hepburn
Lindsay Richardson
Rob Sharenow
Ron Suskind
Molly Thompson
Roger Ross Williams

Stany Zjednoczone, Francja
rok produkcji: 2016
czas trwania: 89 min.
DCP