Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

Aktualności

Licytuj i pomagaj! Zobacz katalog XXIX Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki

Jest już dostępny on-line katalog XXIX Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki Fundacji SYNAPSIS. Można się z nim zapoznać na Artinfo.pl. Wysztkie prace można będzie obejrzeć także na wystawie przedaukcyjnej Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 31 marca (godz. 15:00-18:00) oraz 1 i 2 kwietnia (godz. 10:00-18:00).

Czytaj więcej: Wydarzenia | Zobacz katalog XXIX Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki

Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski razem z Fundacją SYNAPSIS i jej Przyjaciółmi.

„Na niebiesko dla autyzmu” (Light It Up Blue) to ogólnoświatowa kampania organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks, a w Polsce rozpropagowana przez Fundację SYNAPIS z inicjatywy rodziców dzieci z autyzmem. Akcja polega na wyrażeniu solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem przez podświetlenie budynków na kolor niebieski. Iluminacja organizowana jest 2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy na Temat Autyzmu.

Czytaj więcej: Akcje | Nieruchomości na niebiesko

Zapraszamy na najbliższą XXIX Charytatywną Aukcję Dzieł Sztuki Fundacji SYNAPSIS.

Podobnie jak przed rokiem aukcja odbędzie się gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie. Zapraszamy Państwa w poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku o godz. 19.15.

Tradycja naszych aukcji, a także wyjątkowe miejsce, w którym się odbywa, mobilizuje nas do przygotowania oferty, która będzie atrakcyjna dla wszystkich sympatyków sztuki i kolekcjonerów. Wśród dzieł, które wejdą do katalogu, znajdują się prace uznanych współczesnych artystów, jak i reprezentantów najmłodszego pokolenia. Swoje prace podarowali m.in. Tomek Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Katarzyna Zwolińska, Tomek Mistak, Dariusz Pala, Joanna Półkośnik.

Czytaj więcej: Wydarzenia | XXIX Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki

Podsumowanie działań poradniczych w ramach projektu „Porada – wiedza – wsparcie – działania informacyjne i poradnicze na rzecz osób z autyzmem”

Dzięki wsparciu finansowemu PFRON mogliśmy Państwu udzielać przez cały ubiegły rok porad prawnych, obywatelskich, terapeutycznych oraz „Parent to parent”. Specjalistyczne i bezpłatne poradnictwo realizowane było przez Fundację SYNAPSIS w ramach projektu „Porada – wiedza – wsparcie – działania informacyjne i poradnicze na rzecz osób z autyzmem”.

Naszemu zespołowi poradniczemu udało się udzielić (osobiście, telefonicznie oraz mailowo) 1 996 porad dla 787 osób (osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich rodzin, opiekunów i otoczeniu). Przygotowaliśmy 70 pism interwencyjnych / odwołań dla naszych klientów.

Fot. www.pixabay.com

Fundacja SYNAPSIS zaprasza dorosłe osoby z zespołem Aspergera z terenu Warszawy do wzięcia udziału w pierwszym projekcje realizowanym w mieszkaniu chronionym-treningowym.

W naszym projekcie dorosłe osoby z zespołem Aspergera będą miały szanse ciekawie spędzić czas z rówieśnikami, nauczyć się gospodarowania czasem i pieniędzmi.

Celem projektu jest nabywanie umiejętności z zakresu samodzielności i kompetencji społecznych przez osoby z zespołem Aspergera i wysokofunkcjonujące osoby z autyzmem. 

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m. st. Warszawy „Wspieranie osób z Warszawy chorujących psychicznie w mieszkaniu chronionym-treningowym” Mieszkanie chronione-treningowe mieści się w Warszawie na ul. Jagiellońskiej

Wymagania dotyczące uczestników:
- orzeczenie o niepełnosprawności
- dokument potwierdzający diagnozę zespołu Aspergera lub autyzm
- wiek powyżej 18 lat,
- stan zdrowia umożliwiający zamieszkanie poza domem rodzinnym,
- osoba pracująca, ucząca się lub korzystająca z ośrodków dziennego wsparcia.

Ważne informacje:
- na 3 miesięcznym turnusie przebywa 4 uczestników wspomaganych przez terapeutę,
- każdy uczestnik mado swojej dyspozycji oddzielny pokój,
- koszt ponoszony przez jednego uczestnika – 500,00 zł miesięcznie,
- turnusy w mieszkaniu chronionym-treningowym zaczynają się od maja 2017r. i trwają do sierpnia 2018r.,
- rekrutacja na podstawie zgłoszenia i dokumentów (POBIERZ),
- udział w projekcie zatwierdzony zostanie przez komisję kwalifikacyjną,
- zgłoszenie proszę przesłać na adres : mieszkanie@synapsis.org.pl

Lista miejsc jest ograniczona.

Pomóż swojemu dziecku przygotować laurkę z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Pobierz i wydrukuj PDF z „10 przykazaniami dla dziadków”, pomóż mu narysować lub namalować obrazek w pustym polu u góry strony i podarujcie laurkę dziadkom. POBIERZ >>

Babciu i Dziadku!

Po pierwsze. Mówcie do mnie prostym, niedziecinnym językiem. Mam problemy z rozumieniem mowy, dlatego mówcie do mnie używając prostych i krótkich zdań. Najlepiej mówcie używając tych samych słów i zwrotów „Daj rękę”. „Idziemy na spacer”.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka | Laurka z przykazaniami

List prof. Ewy Pisuli i mgr Joachima Kowalskiego oraz petycja dr Joanny Ławickiej

Dot. Listu otwartego prof. Ewy Pisuli i mgr Joachima Kowalskiego

Szanowni Państwo,

w załączniku [poniżej - przyp. Fundacji SYNAPSIS] przesyłamy list otwarty w odpowiedzi na bulwersujący artykuł Piotra Nowaka, który zamierzamy przesłać redakcji Rzeczpospolitej. Prezentowane przez nas (prof. Ewa Pisula i mgr Joachim Kowalski) stanowisko znajdą Państwo w załączniku do tej wiadomości. Link do artykułu, który wywołał nasze oburzenie: http://www.rp.pl/Plus-Minus/301059956-Czy-ludzie-niezrownowazeni-psychicznie-powinni-byc-przyjmowani-na-uczelnie-wyzsze.html

Czytaj więcej: Interwencje | List i petycja dot. artykułu "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być...

Komentarz Joanny Burgiełł z Fundacji SYNAPSIS do artykułu „Lekcje z wariatem. Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe”

Artykuł prof. Piotra Nowaka, pt. „Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe” z pewnością budzi w czytelnikach wiele emocji i stymuluje do gorącej dyskusji. Jedni poczują się urażeni, u innych wzbudzi on złość, a jeszcze ktoś inny być może zgodzi się i przyklaśnie. Niezależnie jednak od wzbudzonych emocji warto przyjrzeć się obiektywnej i merytorycznej wartości użytych sformułowań i argumentów.

Czytaj więcej: Komentarz | Lekcje z wariatem / Rzeczpospolita

- Budujmy świadomość społeczną w nadziei na zmiany – O potrzebie zmian w systemach edukacji i opieki nad osobami z autystycznym spektrum mówi Michał Wroniszewski - psychiatra, społecznik, prezes Zarządu Fundacji SYNAPSIS.

Paulina Pająk: Jakie sukcesy Fundacji SYNAPSIS uważa Pan za najważniejsze?
Michał Wroniszewski: Działamy na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim udało nam się nagłośnić problem autyzmu – mówimy o potrzebach osób autystycznych i ich wykluczeniu. W ten sposób buduje się świadomość społeczną, która umożliwia kluczowe zmiany – w oświacie, terapii, rehabilitacji i pomocy społecznej. To oczywiście także zasługa innych organizacji działających na rzecz osób z autyzmem.

Czytaj więcej: Wywiad | Budujmy świadomość społeczną w nadziei na zmiany! - wywiad z Michałem Wroniszewskim w...

Ograniczenie poradnictwa z powodu braku finansowania

Poradnictwo zostaje ograniczone od 2 stycznia 2017 roku. Z przykrością informujemy, że oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu współfinansowanego ze środków PFRON, w którym uwzględnione zostały działania poradnicze. Poradnictwo w szerszym zakresie zostanie wznowione od dnia 1 kwietnia 2017 roku, jeśli Fundacja otrzyma finansowanie na ten cel.

Jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom osób z autyzmem i ich rodzin z własnych środków uruchomiliśmy poradnictwo prawne wyłącznie telefoniczne.

Dyżur telefoniczny w każdy czwartek, w godzinach 9:00- 11:00, pod numerem 22 825 86 33 wew. 107 prowadzi Beata Szynkaruk.

Knight Frank wspiera terapię rodzeństw

Od trzech lat nasi Przyjaciele z Knight Frank pomagają nam udowadniać, że szczęśliwe zakończenia to nie tylko bajki - pieniądze na zakup świątecznych podarunków przeznaczają na pomoc osobom z autyzmem.

Czytaj więcej: Pomagają nam | Knight Frank wspiera terapię rodzeństw

Fotorelacja Patrycji Mic z Konferencji Szkoleniowej "Drogi i mosty"

Coroczna Konferencja Szkoleniowa Fundacji SYNAPSIS pt. "DROGI I MOSTY. Najlepsze strategie uczenia umiejętności społecznych osób z ASD" zgromadziła ponad 550 osób z całej Polski. Konferencja odbyła się w dniach 25-26 listopada 2016 roku w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury 61 w Warszawie.

Czytaj więcej: Fotorelacja | "Drogi i mosty", Konferencja Fundacji SYNAPSIS

Prof. Simon Baron-Cohen o "Życiu animowanym". Czytaj na www.dogwoof.com

Mamy dwie dobre wiadomości. Pierwsza jest taka, że wreszcie mamy dostęp do ważnych filmów zdecydowanie wcześniej, niż np. Brytyjczycy. Premiera filmu „Życie animowane” w Wielkiej Brytanii odbędzie się dopiero 9 grudnia! A my, w Polsce, możemy ten film oglądać już od ponad miesiąca. Więcej informacji o filmie na www.zycieanimowane.synapsis.org.pl.

Druga dobra wiadomość, to wypowiedź prof. Simona Baron-Cohena na temat tego filmu. Jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać w całości (http://dogwoof.com/blogs/2016/affinity-therapy-by-simon-baron-cohen). Dla tych, którzy nie mają czasu lub zbyt słabo znają angielski kilka zdań omówienia.

Czytaj więcej: Komentarz | Prof. Simon Baron-Cohen o "Życiu animowanym"

W świecie moich marzeń i wspomnień z dzieciństwa. Rysunki, projekty i animacje Wojtka Przybyszewskiego juniora.

Wystawa prac "W świecie moich marzeń i wspomnień z dzieciństwa. Rysunki, projekty i animacje Wojtka Przybyszewskiego juniora" odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu (1–7 grudnia. Wernisaż: 2 grudnia 2016 roku, godz. 1400 Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Czytaj więcej: Wystawa | Prace Wojtka Przybyszewskiego juniora

14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i autystycznym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką (…). Film odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje (…) - Warszawski Festiwal Filmowy.

„Komunia” jest świetnym filmem. I bardzo poruszającym. To film o rodzinie, która się rozpadła. Nie wiemy dlaczego. I film o dziewczynce, Oli, która walczy o to, aby chociaż na chwilę, przy komunijnym stole, znów ją połączyć. A w marzeniach pewnie na dłużej.

Czytaj więcej: Kino | Komunia

Już we wtorek 29.11.2016r. w Brain Embassy odbędzie się po raz pierwszy, organizowana przez Fundację FaniMani, innowacyjna Debata „Polskie NGO 3.0”. Wśród organizacji, które najbardziej efektywnie wykorzystują potencjał nowoczesnych rozwiązań w swoich działaniach statutowych nie mogło zabraknąć Fundacji SYNAPSIS. Zapraszamy!

Zapisy online: http://bit.ly/2gjqPNZ. Liczba miejsc ograniczona!

Spotkanie zostanie poświęcone nowoczesnym i kreatywnym rozwiązaniom technologicznym, wykorzystywanym przez organizacje działające w trzecim sektorze. Wezmą w nim udział przedstawiciele fundacji i inicjatyw społecznych, które najbardziej efektywnie wykorzystują potencjał nowoczesnych rozwiązań w swoich działaniach statutowych. Będą to m.in.: WOŚP, Fundacja Rak’n’Roll, Fundacja SYNAPSIS, Fundacja Maraton Warszawski oraz T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. Wszyscy uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wykorzystać innowacyjne technologie, w celu opracowania skutecznych kampanii społecznych i efektywnego zbierania środków na cele statutowe.

Czytaj więcej: Debata | Polskie NGO 3.0

- Ten film zabiera w podróż do świata ludzkiej wrażliwości (...). Polecam z całego serca! - Bartłomiej Topa. Zapraszamy do kin od 4 listopada: Mayfly i Fundacja SYNAPSIS.

Rekomendacja Fundacji SYNAPSIS, patrona filmu

- Owen - mały chłopiec, jego rodzina i autyzm. Jego fascynacja kreskówkami Disney’a, którą niektórzy  nazwaliby „sztywnymi i uporczywymi zachowaniami”, a która odkryła przed nim tak bardzo skomplikowany świat emocji i relacji z innymi. Tak jak bohaterowie Disney’a, tak i Owen uczy się, że świat zamieszkują dobre i złe postacie, że istnieje miłość i przyjaźń i mnóstwem innych uczuć o różnych odcieniach. W filmie spotykamy go w chwili, gdy wkracza w dorosłość, a historię jego życia poznajemy w retrospekcji. Widzimy nadzieje i lęki jego rodziców, brata, a także jego samego. I bardzo mu kibicujemy! Ten film porusza, wciąga, chwilami także bawi. Jest prawdziwy i fascynujący tak, jak autyzm - Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

Czytaj więcej: Kino | Życie animowane

Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce.

- To poruszająca, pełna ciepła i nadziei książka. Pokazuje jak bolesne jest dla rodzica uświadamianie sobie problemów własnego dziecka. Książka pokazuje także jak uporem, uważną obserwacją można wniknąć do świata autyzmu. Dzięki temu Iris nie tylko robi ogromne postępy, ale także ujawniła swój niezwykły talent. Książka potwierdza też fakt, że nie ma jednej jedynej skutecznej metody terapii i że terapia, wszystkie działania musze być dobrane do potrzeb dziecka - Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

Czytaj więcej: Książka | Niezwykły talent Iris Grace

Pierwsze wyjście do teatru? Odkrywanie tajemnic przyrody a może artystyczna podróż? Zapraszamy do rodzinnego spędzania czasu podczas warsztatów i spektakli przygotowanych z myślą o dzieciach z autyzmem. Zapoznaj się z propozycjami, które przygotowały warszawskie instytucje tej jesieni.

Teatr Baj
www.teatrbaj.pl

„KSIĄŻECZKA” - spektakl dla dzieci ze spektrum autyzmu od 6 miesięcy do 3 Lat 

Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z książką? Najlepiej od najnaja, od początku, od zaraz. Zapraszamy do obejrzenia naszej niezwykłej książki – pełnej barw, kształtów i dźwięków. Wiadomo, że książka może wspaniale pomóc dzieciom odkrywać świat. A jeśli jeszcze jest to niezwykła teatralna książka, to po prostu wciąga po uszy. Choć najnajmłodsi nie umieją czytać, odbierają świat wszystkimi zmysłami i uczą się więcej niż kiedykolwiek potem. Nasza książeczka nie ma liter, ale zawiera niezwykłe obrazy. Kryje na swoich kartach dużo tajemnic, ciekawych rzeczy do odkrywania, opowiada maluchom o świecie i chce im pokazać, jaki jest fascynujący. Percepcja i wyobraźnia małych widzów jest prowadzona stopniowo przez karty książki od geometrycznych figur i kontrastowych kolorów do wielobarwnych i różnorodnych w kształtach form wprowadzających dzieci w świat przyrody. Twórcy zafascynowani origami i kirigami budują świat Książeczki, który też może ożyć, jak wszystko w teatrze lalek. Po spektaklu aktorzy zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z papierem. Zachęcają do tworzenia swoich własnych małych książek świata, przy wykorzystaniu origami, kirigami i przede wszystkim wyobraźni.

Czytaj więcej: Kultura | Warsztaty i spektakle

Światowe innowacje łączące medycynę, inżynierię oraz technologię  w diagnozowaniu i terapii autyzmu, 29 września 2016r., Rzeszów.

Rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych  i Autystycznych „SOLIS RADIUS” w Rzeszowie wraz z Komitetem Naukowym Konferencji, któremu przewodniczą dr n. med. Agnieszka Rynkiewicz oraz dr n. med. Karol Grabowski, oraz Fundacja HIC ET NUNC pragną zaprosić do udziału w konferencji pt.: „Światowe innowacje łączące medycynę, inżynierię oraz technologię w diagnozowaniu i terapii autyzmu”, która odbędzie się w dniu 29 września 2016 r. w Rzeszowie.

Czytaj więcej: Konferencja | "Światowe innowacje łączące medycynę, inżynierię oraz technologię w diagnozowaniu i...