Odwiedza nas 188 gości oraz 0 użytkowników.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu" jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniają swoją iluminację tysiące budowli na całym świecie, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy Pałac Kultury i Nauki.

Chcesz dołączyć do akcji? Skontaktuj się z nami! Wyślij maila na adres fundacja@synapsis.org.pl

na_niebiesko_dla_autyzmu_logo-medium