Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.

Co zrobić, aby święta były czasem radości?

Święta Bożego Narodzenia to czas oczekiwania, radości z prezentów, spotkań z rodziną i znajomymi, rozmów, śmiechu, smaków wigilijnych potraw, zapachu choinki, słowem czas wyjątkowy. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z zaburzeniami spektrum autyzmu może być czasem trudnym, gdyż muszą oni sprostać wielu wyzwaniom odmiennym od tych codziennych. To również wyzwanie dla ich rodziców, rodziny, znajomych. Co zrobić, aby był to czas radości? Jak unikać trudnych sytuacji?

Czytaj więcej: Święta z autyzmem | Wstęp

Święta z autyzmem | Jak poradzić sobie ze zmianami rutyny?

Zarówno dni poprzedzające Święta, jak i sama Wigilia oraz Boże narodzenie to dni inne niż wszystkie. Rodzice, poza codziennymi obowiązkami, mają mnóstwo spraw na głowie (od gruntownych porządków w okresie poprzedzającym Święta, przez świąteczne zakupy prezentów i jedzenia, gotowanie, kupowanie, ustawianie i ubieranie choinki, składanie życzeń itd. Itp.) i znacznie mniej czasu na zachowanie codziennego rytmu dnia. Dla każdej osoby z ASD, czy to dziecka, czy dorosłego mogą to być trudne sytuacje. Zmiana codziennej rutyny, mniejsza uwaga ze strony dorosłych mogą skutkować niepokojem, wzrostem napięcia, trudnościami ze spaniem itd.

Czytaj więcej: Wszystko się zmienia | 1 z 6

Święta z autyzmem | Jaki prezent wybrać?

Boże Narodzenie łączy się z obdarowywaniem prezentami. Osoby z ASD, tak jak wszyscy inni, chciałyby, aby te prezenty były udane i trafione. Warto ich słuchać i obserwować, żeby wiedzieć co może im sprawić przyjemność. Prezenty nie zawsze muszą być bardzo „edukacyjne i pożyteczne”, ale pewnie warto, żeby miały i taki walor. Pamiętajcie, że dzieci, czy dorośli z ASD nie zawsze będą się cieszyli z tego, co ich rówieśnicy. Ich zainteresowania i potrzeby mogą być zupełnie inne. I nie wykorzystuj chwili rozdawania prezentów do uczenia dziecka czekania na swoją kolej! Każdy z nas nie może doczekać się prezentów. Ale osoby z ASD mają szczególną trudność z czekaniem na swoja kolej.

Czytaj więcej: Pomysły na prezenty | 2 z 6

Święta z autyzmem | Jak przygotować dziecko i rodzinę do wspólnych spotkań?

W czasie Świąt często spotykamy się z innymi osobami niż na co dzień. Czasem z dalszą rodziną, albo ze starymi przyjaciółmi, których rzadko spotykamy. Oznacza to, że dziecko z ASD niekoniecznie będzie je znało i czuło się z nimi swobodnie (i vice versa).

Czytaj więcej: Co to za ludzie? | 3 z 6

Święta z autyzmem | Jak przeżyć te zmysłowe święta?

Osoby z ASD często mają duże problemy sensoryczne. Oznacza to, że źle znoszą niektóre dźwięki, światło, dotyk, zapachy, czy smaki. A przecież Boże Narodzenie obfituje w mnogość bodźców i wrażeń sensorycznych. Często w domu pojawiają się świąteczne dekoracje, czasem bardzo błyszczące. Choinka pachnie i kłuje, na dodatek wiszą na niej kolorowe bombki i świecą lampki. W kuchni i na stole jest mnóstwo nowych, dziwnych zapachów, niekoniecznie przyjemnych. Potrawy są inne, niż zazwyczaj. Słychać świąteczne piosenki. Na dodatek jest mnóstwo gości, którzy mówią jednocześnie, wydają wiele innych dźwięków, na które my nie zwracamy uwagi, ale dla dziecka z ASD są doskonale słyszalne (odgłos gryzienia, przełykania, stukania sztućców, stukania naczyniami, butami, skrzypienie krzeseł, szelest papieru przy rozpakowywaniu prezentów itd.). Do tego ta mieszanina zapachów (choinka, jedzenie, perfumy, mokre ubrania, jeśli na dworze pada śnieg lub deszcz). A do tego jeszcze trzeba się witać: tu ktoś podaje rękę, tam usiłuje przytulić lub domaga się buziaka … Dla osoby z ASD – a także dla niektórych neurotypowych osób - bez względu na wiek, to naprawdę OGROMNE wyzwanie.

Czytaj więcej: Święta wyzwaniem dla zmysłów | 4 z 6

Święta z autyzmem | Co i jak mówić?

To bardzo trudne pytanie. Osoby z ASD mają bardzo różne umiejętności komunikowania się. Niektóre z nich mówią bardzo dobrze, inne wcale. Bez względu jednak na to, w jakiej formie komunikuje się dziecko z ASD, mówcie mu o tym, jak będą wyglądały Święta i czego może się spodziewać. Pamiętajcie, żeby „nie zalewać” informacjami. Mają być proste i konkretne. Możecie przygotować na tą okazję adekwatne historyjki społeczne. Jeśli wcześniej wprowadziliście odpowiednie słowa do języka dziecka (np. „choinka”, „bombka”, „Wigilia”, „Pasterka”, „kolęda” itd.) to świetnie. Jeśli nie, to wykorzystajcie jeszcze na to czas do Świąt. Jest to szczególnie ważne dla tych osób z ASD, które słabo mówią, posługują się alternatywnymi i wspomagającymi metodami komunikacji, źle reagują na zmiany rutyny, mają duże zaburzenia sensoryczne.

Czytaj więcej: Co i jak mówić? | 5 z 6

Święta z autyzmem | Jak poradzić sobie z trudami podróży?

W Święta często podróżujemy. Komunikacją miejską, pociągami, samochodem. Czasem w tłoku. To jest męczące zarówno dla rodziców, jak i dla osób z ASD. Problem w tym, że ich odporność na podróżowanie jest często zdecydowanie mniejsza niż nasza. Więc, jak sobie poradzić z trudami podróży?

Czytaj więcej: Podróżowanie w Święta | 6 z 6