Cube

Na terenie biblioteki stoi instalacja sensoryczna w kształcie sześcianu. Obok zgromadzeni ludzie.
Dwie kobiety z goglami ochronnymi na oczach, w rękawicach i z obciążnikami na przedramionach szukają informacji w książce telefonicznej.
Cube Instalacja Sensoryczna to multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Zwiedzając ją, można się przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający nasz świat. Instalacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z tematyką autyzmu oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Dzięki czterem specjalnie przygotowanym stanowiskom Cube ukazuje zwiedzającym w jaki sposób może odbierać świat osoba z autyzmem.

Poprzez wykonanie kilku prostych zadań osoba odwiedzająca może dowiedzieć się:dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują, skąd się biorą problemy w komunikacji z osobą z autyzmem.

Wyobraź sobie, że budzisz się rano i zastajesz zupełnie inną rzeczywistość: sól jest słodka, wrzątek nie parzy, ludzie – zamiast mówić – wydają z siebie niezrozumiały dla ucha szum, a przed oczami widzisz nieustannie wirujące pyłki, które zasłaniają Ci świat. Dodatkowo, tylko Ty postrzegasz otoczenie w ten sposób, nikt inny nie zauważa zmian. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem, która widzi, słyszy i czuje świat inaczej. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór rzeczywistości. Po prostu: inny.

Cube Instalacja Sensoryczna powstała w 2011 roku, dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instalacja powstała dzięki współpracy Fundacji SYNAPSIS z Korekt Event Design, Mediacraft Interactive Projects oraz Agencją PZL.

CUBE od 2011 roku przemierza Polskę pomagając innym zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm. Gościł m.in. w Centrum Nauki Kopernik, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, czy Centrum Handlowym Złote Tarasy.

Zaproś go do siebie – napisz na j.mrozek@synapsis.org.pl. Autyzm 💙 Doświadcz by zrozumieć!

Film jest elementem instalacji sensorycznej CUBE, która od momentu powstania zagościła i edukowała zwiedzających w ponad 50 miejscach w całej Polsce!