Poznaj Marię

„Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan” – akcja edukacyjna Fundacji SYNAPSIS i Fundacji Orange. Jej celem jest budowanie świadomości na temat autyzmu w szkołach oraz uwrażliwienie uczniów na odmienność osób z autyzmem. Prezentujemy bezpłatne materiały dla wolontariuszy, którzy chcieliby realizować akcję edukacyjną na temat autyzmu w szkołach.

Dzięki współpracy Fundacji SYNAPSIS, polskiej, francuskiej i hiszpańskiej Fundacji Orange w październiku 2012 roku wydana została w Polsce książka „Maria i Ja” autorstwa Miguela Gallardo. „Maria i Ja” to pełna humoru opowieść o wspólnych wakacjach ojca i córki, o ich wyjątkowej relacji, o codzienności życia osoby z autyzmem i jej najbliższych. Komiks składa się z rysunków, dzięki którym autor książki komunikuje się ze swoją córką.

Napis „I am unique just like everyone else” („Jestem wyjątkowa jak każdy inny”) na koszulce, w którą ubrana jest Maria doskonale oddaje przesłanie tej książki. Osoby z autyzmem, podobnie jak bohaterka książki są wyjątkowe, mają swoje mocne strony, niepowtarzalne zainteresowania.

Chcemy, aby uczniowie, dzięki bohaterce książki Marii mieli możliwość poznania osób z autyzmem. Poznania zarówno jej mocnych stron, jak i doświadczanych trudności, które wynikają z jej niepełnosprawności.

Przygotowaliśmy scenariusze spotkań, materiały edukacyjne i ćwiczenia, z których mogą korzystać wolontariusze planujący przeprowadzenie zajęć w szkołach. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku 7-16 lat w podziale na 3 grupy wiekowe.

Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata, uwrażliwienie uczniów na osoby ze spektrum autyzmu, ich problemy i możliwości pomocy.

Zapraszamy do udziału w akcji i korzystania z materiałów. Jeśli chcą Państwo podzielić się z nami swoimi doświadczeniami zapraszamy do kontaktu pod adresem mariaija@synapsis.org.pl

Projekt powstał we współpracy z polską, francuską i hiszpańską Fundacją Orange.

MATERIAŁY DO POBRANIA

1. Przewodnik dla wolontariuszy (dla wszystkich grup wiekowych)

2. Materiały dla wolontariuszy, klasa I-III szkoły podstawowej

3. Materiały dla wolontariuszy, klasa IV-VI szkoły podstawowej

4. Materiały dla wolontariuszy, klasa I-III gimnazjum

5. Materiały dla uczniów