Telefony poradnicze
Poradnictwo i informacja społeczno-prawna oraz interwencje:
Radca prawny Izabella Zielińska
we wtorki w godz. 12.00-14.00 pod numerem: 695 620 101
w środy w godz. 12.00-15.00 pod numerem: 695 620 101
e-mail: i.zielinska@synapsis.org.pl
Zakres pomocy: wsparcie w zakresie uprawnień w systemach edukacji (organizowanie kształcenia dzieci i uczniów z ASD), rehabilitacji zawodowej i społecznej, zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, prawa i postępowania cywilnego (w tym sporządzenie projektów pism procesowych), prawa karnego, prawa i postępowania administracyjnego (w tym sporządzanie projektów pism, np. odwołań od decyzji), prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Uwaga! Nie zapewniamy zastępstwa procesowego.
Poradnictwo psychologiczne:
Psycholog Katarzyna Wróbel
w piątki w godz. 9.00-13.00
dyżur telefoniczny pod numerem 502 550 279
Zakres pomocy: wsparcie psychologiczne rodziców i opiekunów, wsparcie psychologiczne osób z autyzmem i zespołem Aspergera; konsultacje z zakresu metod terapii stosowanych w pracy z osobami ze spektrum autyzmu, radzenia sobie w sytuacji kryzysu, wsparcie w nabywaniu kompetencji społecznych i pracy nad osiąganiem samodzielności.
Poradnictwo „Rodzice rodzicom”:
Rodzic – terapeuta zajęciowy Joanna Piotrowska-Tomecka
we wtorki w godz. 14.00-16.30
dyżur telefoniczny pod numerem: 22 825 86 33 wew. 109
Zakres pomocy: wspieranie osób ze spektrum autyzmu w życiu codziennym; wsparcie rodziców osób z autyzmem w zakresie oddziaływań wychowawczych, rodzicielskich i edukacyjnych. Informacja na temat: placówek diagnostycznych i terapeutycznych; metod terapii; dostosowania otoczenia dziecka w domu do jego potrzeb.
Poradnictwo społeczno-prawne
Prawnik Beata Szynkaruk
w poniedziałki, w godz. 9.00-11.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu 502 550 265
Zakres pomocy: wsparcie w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, w tym np. uprawnień wynikających z posiadanego orzeczenia; edukacji tj. zapewnienie odpowiedniego kształcenia specjalnego dla ucznia ze spektrum autyzmu; pomocy społecznej, m.in. specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi; prawa cywilnego i rodzinnego: porady dotyczące sfery życia osobistego i rodzinnego osób i rodzin ze spektrum autyzmu (m.in. rozwód małżonków, pod których opieką pozostaje niepełnosprawne dziecko, alimenty, władza rodzicielska, ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem po rozstaniu).
Poradnictwo pedagogiczne
Psycholog Urszula Gałka
we wtorki, w godz. 9.00-13.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu 502 550 174
Zakres pomocy: dobór właściwych metod terapeutyczno-edukacyjnych, wybór terapii z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb osoby z ASD, pomoc w wyborze szkoły, ośrodka, specjalistów; radzenie sobie z zachowaniami trudnymi oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień i dostępnych usług.
Porady udzielane są:
- mailowo: poradnictwo@synapsis.org.pl
- telefonicznie: 22 825 01 34
- osobiście w Fundacji SYNAPSIS – po wcześniejszym umówieniu się
Poradnictwo dla osób narażonych na wykluczenie
Prawnik Beata Szynkaruk
w czwartki, w godz. 9.00-13.00
- dyżur telefoniczny pod numerem telefonu 502 550 265
- e-mail: b.szynkaruk@synapsis.org.pl
- osobiście w Fundacji SYNAPSIS – po wcześniejszym umówieniu się
Zakres pomocy: poradnictwo obywatelskie w tym antydyskryminacyjne, uprawnienia w systemach edukacji, zdrowia, rehabilitacji; prawa administracyjnego (decyzje, odwołania etc.), cywilnego, karnego (problemy z prawem wynikające z niepełnosprawności), spadkowego, podatkowego, informacji dot. aktualnych zmian w prawie. Wsparcie w przygotowaniu pism, odwołań, interwencji.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG
