Telefony poradnicze
PORADNICTWO W RAMACH WSPÓŁPRACY Z PAŃSTWOWYM FUNDUSZEM REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Porady udzielane są telefonicznie i mailowo: poradnictwo@synapsis.org.pl Numery telefonu do osób dyżurujących znajdują się w odpowiednich sekcjach poniżej.
Telefony są odbierane przez specjalistki tylko w godzinach ich dyżurów. Osoby dyżurujące nie oddzwaniają.
Czas odpowiedzi na zapytania drogą mailową wynosi do tygodnia.
PORADNICTWO prawno-obywatelskie
Prawnik Izabella Zielińska
– we wtorki, w godz. 12.00-14.00
– w środy, w godz. 12.00-15.00
– w piątki, w godz. 08.00-12.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu: 695 620 101
Adres e-mail: i.zielinska@synapsis.org.pl
Zakres pomocy: porady prawne dotyczące organizowania kształcenia dzieci i uczniów w spektrum autyzmu, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa i postępowania cywilnego, prawa i postępowania administracyjnego, prawa pracy, rehabilitacji zawodowej i społecznej, zabezpieczenia społecznego.
30.08.2024 – brak dyżuru (urlop)
Prawnik Beata Szynkaruk
– w poniedziałki, w godz. 13.00-15.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu: 502 550 265
Adres e-mail: b.szynkaruk@synapsis.org.pl
Zakres pomocy: wsparcie w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, w tym np. uprawnień wynikających z posiadanego orzeczenia; edukacji tj. zapewnienie odpowiedniego kształcenia specjalnego dla uczniów i osób w spektrum autyzmu; pomocy społecznej, m.in. specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi; prawa osobowego: porady prawne dotyczące ubezwłasnowolnienia częściowego i całkowitego oraz inne formy wspieranego podejmowania decyzji; prawa rodzinnego i spadkowego: porady dotyczące sfery życia rodzinnego osób i rodzin w spektrum autyzmu, m.in. rozwód małżonków, pod których opieką pozostaje dziecko z niepełnosprawnością, alimenty, władza rodzicielska, ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem po rozstaniu oraz dziedziczenie przez osoby w spektrum autyzmu.
Prawnik Karolina Sowa
– w poniedziałki, w godz. 08.00-12.00
– w czwartki, w godz. 09.00-15.00
– w piątki, w godz. 12.00-14.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu: 504 806 635
Adres e-mail: k.sowa@synapsis.org.pl
Zakres pomocy: wsparcie w zakresie zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, prawa i postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym: porady dotyczące sfery życia osobistego i rodzinnego osób i rodzin w spektrum autyzmu (m.in. rozwód małżonków, pod opieką których pozostaje dziecko w spektrum autyzmu, alimenty, władza rodzicielska, ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem po rozstaniu, dziedziczenie osoby w spektrum autyzmu, ubezwłasnowolnienie), prawa karnego, prawa i postępowania administracyjnego.
Uwaga! Nie zapewniamy zastępstwa procesowego.
PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE
Psycholog Katarzyna Wróbel
w środy w godz. 9.00-12.00
dyżur telefoniczny pod numerem: 502 550 279
Zakres pomocy: wsparcie psychologiczne rodziców i opiekunów, wsparcie psychologiczne osób z autyzmem i zespołem Aspergera; konsultacje z zakresu metod terapii stosowanych w pracy z osobami ze spektrum autyzmu, radzenia sobie w sytuacji kryzysu, wsparcie w nabywaniu kompetencji społecznych i pracy nad osiąganiem samodzielności.
28.08.2024 – brak dyżuru (przerwa urlopowa)
PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE DLA OSÓB DOROSŁYCH Z ASD
Pedagog specjalny Izabela Kocyłak
w poniedziałki w godz. 10.00-12.00
dyżur telefoniczny pod numerem: 22 825 87 42 wew. 18
Zakres pomocy: wsparcie rodziców i opiekunów dorosłych osób w spektrum autyzmu w zakresie możliwości podejmowania działań terapeutycznych po ukończeniu etapu edukacji, radzenia sobie w sytuacji kryzysu, wsparcie dorosłych osób w spektrum autyzmu w nabywaniu i pogłębianiu kompetencji społecznych, pracy nad osiąganiem samodzielności, możliwości podejmowania zatrudnienia.
PORADNICTWO "RODZICE RODZICOM"
Rodzic – terapeuta zajęciowy Joanna Piotrowska-Tomecka
we wtorki w godz. 11.00-13.00
dyżur telefoniczny pod numerem: 22 825 87 42 wew. 18
Zakres pomocy: wspieranie osób w spektrum autyzmu w życiu codziennym; wsparcie rodziców osób z autyzmem w zakresie oddziaływań wychowawczych, rodzicielskich, edukacyjnych oraz radzenia sobie z trudnymi zrachowaniami. Informacja na temat: placówek diagnostycznych i terapeutycznych; metod terapii; dostosowania otoczenia dziecka w domu do jego potrzeb; przysługujących uprawnień oraz turnusów rehabilitacyjnych.
27.08.2024 – brak dyżuru (przerwa urlopowa)
PORADNICTWO PEDAGOGICZNE
Psycholog Urszula Gałka
we wtorki, w godz. 9.00-13.00
dyżur telefoniczny pod numerem telefonu: 502 550 244
Zakres pomocy: dobór właściwych metod terapeutyczno-edukacyjnych, wybór terapii z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb osoby z ASD, pomoc w wyborze szkoły, ośrodka, specjalistów; radzenie sobie z zachowaniami trudnymi oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień i dostępnych usług.