Kilka ostatnich dni pokazało, że emocje odgrywają dużą rolę nie tylko w świecie osób w spektrum autyzmu, ale również tych neurotypowych. Bywa, że pod wpływem emocji, nie mając dostępu do wszystkich informacji, w pierwszej chwili nie dostrzegamy szerszego kontekstu. Emocje są ważne i potrzebne, ale w delikatnych kwestiach nie powinny brać góry nad szukaniem wspólnych rozwiązań. Każda ze stron ocenia tę samą sytuację z innej, subiektywnej perspektywy, przez pryzmat swoich doświadczeń czy oczekiwań. Mimo, że może to być niezwykle trudne, warto jednak zawsze starać się zrozumieć i uszanować inny punkt widzenia. Kiedy pierwsze emocje opadły, spojrzeliśmy na sprawę z szerszej perspektywy.

Wzajemne rozmowy pomiędzy nami a Fundacją ALEKlasa i Fundacją Prodeste stworzyły przestrzeń by dostrzec, że tak naprawdę „zawiniły” kwestie formalne, niezależne i niezawinione przez żadną ze stron.

Jeszcze raz podkreślamy, że jest nam przykro, że nasz komunikat o wstrzymaniu zapisów na konferencję, pisany przez nas w emocjach, został odebrany jako atak na Fundację ALEKlasa oraz Fundację Prodeste, które stały się przedmiotem hejtu.

Nie było naszym celem wprowadzenie podziałów. Tak jak już pisaliśmy, przez tych trzydzieści lat naszych działań cenimy sobie współpracę między organizacjami działającymi na rzecz dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu i mamy nadzieję oraz liczymy na dalszą współpracę. Zawsze na rzecz dobra środowiska skupionego wokół osób ze spektrum autyzmu.