2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, kilkadziesiąt budynków i innych obiektów architektonicznych w całym kraju rozbłyśnie niebieskim światłem w geście solidarności i jedności z osobami w spektrum autyzmu i ich rodzinami.
W Polsce akcja jest propagowana przez Fundację SYNAPSIS oraz wspierana przez firmy z branży nieruchomości. Dzięki BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, CPI Property Group, Cushman & Wakefield, EPP, Globalworth, Golden Star Estate, Mennica Towers, MVGM, Savills, SYRENA Real Estate oraz Vastint Poland, niebieski blask roztoczą budynki komercyjne w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, we Wrocławiu i wielu innych miastach. Na niebiesko zaświeci się także najbardziej znany stołeczny budynek, czyli Pałac Kultury i Nauki.
Autyzm uznaje się za jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych. Z roku na rok znacząco wzrasta liczba osób w spektrum autyzmu. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) autyzm występuje już u 1 na 36 dzieci!
Choć wraz ze wzrostem liczby osób w spektrum autyzmu zwiększa się świadomość społeczna na ten temat, to wciąż osoby z autyzmem spotykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia. Brakuje także rozwiązań systemowych dla dorosłych osób w spektrum, które wymagają stałej pomocy innych. Po ukończeniu edukacji stają się “niewidoczne” dla systemu i pozbawione dalszego wsparcia w zakresie rehabilitacji zawodowej i aktywizacji społecznej, co skutkuje stopniowym zanikaniem wcześniej nabytych umiejętności.
Sen z powiek rodziców dorosłych osób w spektrum, wymagających całodobowego wsparcia, spędza także kwestia mieszkalnictwa:
(…) Martwimy się przyszłością naszego dziecka. Rafał jako 39-latek potrafi jedynie samodzielnie się umyć. Nie przygotuje sobie jedzenia ani ubrań. Nie zrobi zakupów. Sam nawet nie chodzi na spacer. W przyszłości będzie potrzebował wsparcia osoby trzeciej w codziennych czynnościach. Nie wiem, co się stanie z synem, kiedy nas zabraknie. Jest to dla nas bardzo trudne ... – mówi ze łzami w oczach Pani Bożena, mama dorosłego syna w spektrum autyzmu.
Pojawia się realny problem, gdy seniorzy nie są w stanie dłużej opiekować się swoim dorosłym dzieckiem lub po prostu odchodzą. Nie ma specjalistycznych placówek w pełni przystosowanych do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Dlatego zdarza się, że jedynym miejscem pobytu jest dla nich dom pomocy społecznej lub szpital, gdzie brakuje kadry przeszkolonej do pracy z osobami z autyzmem. Istnieje zatem paląca potrzeba stworzenia specjalistycznych placówek – dziennych ośrodków oraz niewielkich, grupowych domów, w których najbardziej zależne osoby z autyzmem mogłyby liczyć na całodobowe wsparcie.
Sytuacja wielu dorosłych osób w spektrum autyzmu pokazuje, jak dużo luk należy jeszcze wypełnić, aby zapewnić wsparcie i włączenie społeczne tej grupy. Dlatego ważne są inicjatywy takie jak “Zaświeć się na niebiesko”, które uświadamiają i uwrażliwiają społeczeństwo na potrzeby i trudności osób w spektrum oraz otwierają na ich różnorodność.