Nagroda m. st. Warszawy wraz ze statuetką Syreny Warszawskiej dla Michała Wroniszewskiego

Profesor Michał Wroniszewski 31 lipca 2024 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawa, w reprezentacyjnej auli Politechniki Warszawskiej została wręczona Nagroda m.st. Warszawy dla wieloletniego Prezesa, a obecnie Honorowego Prezesa Fundacji SYNAPSIS – Michała Wroniszewskiego! Nagrodę odebrała Izabela Broczkowska, Prezes Fundacji SYNAPSIS.
A jak się to wszystko zaczęło? Sięgnijmy wiele lat wstecz … W Polsce, na przełomie lat 1980/1990, niewiele osób umiałoby odpowiedzieć na pytanie „Czym jest autyzm?”. Był to jeden z najbardziej zaniedbanych problemów społecznych. Brakowało specjalistycznych placówek opieki zdrowotnej i placówek oświatowych, nie było specjalistów przygotowanych do pracy z dziećmi w spektrum autyzmu. Większość dzieci była diagnozowana zbyt późno lub w ogóle nie miała rozpoznawanego autyzmu. Nie było także żadnej oferty dla dorosłych osób z autyzmem.
W 1989 r. powstała Fundacja SYNAPSIS, której współzałożycielem był Michał Wroniszewski, specjalista psychiatra, psychoterapeuta, a jednocześnie ojciec syna w spektrum autyzmu ‒ Dominika. Na bazie osobistych doświadczeń oraz osiągnięć ruchu psychiatrii środowiskowej zespołu Synapsis, działającego od lat 70. na warszawskim Ursynowie, powstało całościowe podejście do problemów zdrowotnych, edukacyjnych i społecznych dzieci z zaburzeniami autystycznymi i ich rodzin. W ramach powołanej Fundacji powstały rozwijające się do dziś ośrodki.
Michał Wroniszewski, jako lekarz i społecznik, niesie pomoc już od 50 lat, w tym 35 lat w Fundacji SYNAPSIS, działając na rzecz dzieci i dorosłych osób z autyzmem. Wraz z licznymi profesjonalistami, rodzicami i szerokim środowiskiem, które skupił wokół swojej idei, przyczynił się do ogromnej zmiany społecznej w Polsce, ale także do wielu zmian systemowych. Z inicjatywy doktora i jego żony powstała m.in. Parlamentarna Grupa ds. Autyzmu. Dzięki tej współpracy w 2013 roku przyjęto uchwałę przyjmującą Kartę Praw Osób z Autyzmem. Nieco wcześniej innym dużym sukcesem Fundacji SYNAPSIS było wprowadzenie odrębnego kodu autyzmu do systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Równocześnie wraz z Zespołem Fundacji tworzyli świat dostępny dla naszych podopiecznych, gdyż największą wartością Fundacji była charyzma Michała Wroniszewskiego i osób, które towarzyszyły mu przez te lata.
Statuetka Syrenki Warszawskiej Izabela Broczkowska trzyma statuetkę Syrenki Warszawskiej podczas uroczystości wręczania Izabela Broczkowska, Karolina Włodarczyk i Jarosław Szostakowski trzyma statuetkę Syrenki Warszawskiej podczas uroczystości wręczania
W ciągu 50 lat działalności Michał Wroniszewski uczestniczył jako ekspert w wielu komisjach i zespołach powoływanych przez władze rządowe. Pełnił także funkcję Przewodniczącego Zarządu Porozumienie Autyzm-Polska. Opracował koncepcję projektu szkoleniowego dotyczącego aktywizacji dorosłych osób w spektrum oraz ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu „Badabada”, dzięki któremu Fundacja SYNAPSIS może się pochwalić jednym ze swoich największych sukcesów, czyli obniżeniem wieku diagnozowania dzieci ze średnio 7-8 lat w latach 90. XX wieku do mniej niż 2 lat obecnie.
Michał Wroniszewski przez wszystkie lata istnienia Fundacji konsekwentnie rozwijał i doskonalił działania w celu zapewnienia dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom wszechstronnej, profesjonalnej pomocy, a jego przewodnią ideą było od zawsze połączenie, zespolenie, (grec.) SYNAPSIS.
Wielka radość, że działalność Doktora, Jego niesłabnące zaangażowanie i wpływ na postrzeganie autyzmu w Polsce zostały docenione i wyróżnione właśnie dziś, w jubileuszowym dla Fundacji roku!