Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, jest to więc doskonała okazja (jeśli ktoś potrzebuje specjalnej okazji) na sprawienie sobie i bliskim prezentu w postaci książki.
Książek dotyczących problematyki autystycznego spektrum ukazuje się naprawdę dużo. Są kierowane do różnych grup, więc wybór nie zawsze jest łatwy. Nasze propozycje to zarówno książki nowe, jak i trochę starsze. Wszystkie polecamy równie mocno.
Rodzeństwo dzieci ze spektrum autyzmu szczególnie zachęcamy do przeczytania książek „Struś oraz inne zguby” Beth Hautala (Wydawnictwo Linia) oraz „Krzycz po cichu braciszku” Ivony Březinovej (Wydawnictwo Stara Szkoła). Inną ciekawą pozycją jest „Zdecydowanie nietypowy” Nory R. Baskin, także Wydawnictwa Linia. Książka ta świetnie sprawdzi się jako lektura dla rodzeństwa, kolegów i koleżanek z klasy, a także rodziców i nauczycieli.
Inną grupę książek stanowią autobiografie osób z ASD. Jest ich coraz więcej i są naprawdę znakomite. Tu chętnie polecimy Wam dwie książki Luke’a Jacksona. „Świry, dziwadła i zespół Aspergera” (Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna) napisał jeszcze jako nastolatek, „Seks, prochy i zespół Aspergera” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) już w dorosłym życiu. Całkiem nową i bardzo ciekawą pozycją jest „Pieśń plemienia goryli. Moja wędrówka przez życie z autyzmem” autorstwa Dawn Prince-Hughes, która została zdiagnozowana dopiero jako osoba dorosła. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Linia. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili powinni sięgnąć po książkę „Prawdziwy człowiek. Osobista opowieść o dorastaniu i edukacji w autyzmie” Gunilli Gerland (wyd. Wolters Kluwer).
Rodzicom i specjalistom chcielibyśmy szczególnie polecić „Niepisane reguły relacji międzyludzkich. Zawiłości życia w społeczeństwie z perspektywy osoby autystycznej” Temple Grandin i Seana Barrona (Wydawnictwo Harmonia). Dzięki tej lekturze uzyskamy wgląd w trudności, na jakie napotykają osoby ze spektrum. Warto także przeczytać „Jestem inny. Moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów” Johna Eldera Robisona (Wydawnictwo UJ), którego dwie inne świetne autobiograficzne książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Linia („Patrz mi w oczy” oraz „Wychowując Miasiaka”). Na pewno ciekawą propozycją na zimowe wieczory będzie również „Moje dziecko ma autyzm. Opowieści matek” pod redakcją Maggi Golding i Jill Stacey (Wydawnictwo UJ). To zbiór historii matek i ich dzieci z całego świata, a przy okazji możliwość porównania sytuacji w różnych krajach, jeśli chodzi o diagnozowanie, edukację, terapię czy wspieranie rodzin wychowujących dzieci z ASD.
Z książek dedykowanych nauczycielom i terapeutom, chociaż rodzice również znajdą w nich wiele cennych informacji, szczególnie polecamy serię Wydawnictwa Harmonia „Poznajemy uczucia” („Poznawczo behawioralna terapia lęku dla osób z zespołem Aspergera”, „Podręcznik pracy z lękiem” oraz „Poznawczo-behawioralna terapia złości dla osób z zespołem Aspergera”). Mnóstwo cennych, bardzo konkretnych wskazówek, przydatnych zwłaszcza w pracy w szkole znajdziecie w książce „100 pomysłów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wspomaganie osób z autyzmem” Claire Bullock (Wydawnictwo Harmonia). Inną, bardzo konkretną metodę terapii dla dzieci z ASD znajdziecie w książce „Lego® w terapii autyzmu” Daniela B. Legoffa, Giny Gomez de la Cuesta, GW Krauss oraz Simona Barona-Cohena. To, że osoby z ASD lubią budować z klocków Lego i są w tym dobre, wiadomo nie od dziś. Nie każdy jednak wie, że tworzenie konstrukcji z klocków można przekształcić w odpowiednią i skuteczną terapię. Dlatego warto przeczytać.
I na zakończenie pozycja dla rodziców najmłodszych dzieci. Do wspólnych zabaw i stymulowania rozwoju zachęcają w książce „Sensoryczne niemowlę” Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc. Ta pięknie wydana publikacja (Wydawnictwo Mamania) zawiera aż 50 pomysłów na wspierające rozwój dziecka sensozabawy.