Zostajemy w domu, w którym pracujemy, uczymy się, spędzamy wolny czas. Okazuje się jednak, że bez konieczności wychodzenia z domu możemy również zajrzeć do muzeum, galerii sztuki lub usiąść wygodnie w pierwszym rzędzie w teatrze lub filharmonii. Wszystko dzięki temu, że kultura przeniosła się do Internetu, a zamknięte z powodu epidemii instytucje kultury, teatry, muzea, kluby muzyczne czy biblioteki zapraszają do odwiedzin online.
Na platformie udostępniającej zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego mamy do dyspozycji ponad 7 tysięcy darmowych plików audio i wideo. Do wyboru są filmy fabularne, dokumentalne, animowane, reportaże, spektakle teatralne i operowe, koncerty czy słuchowiska. Dodatkowo w ramach akcji #zostańwdomu codziennie wieczorem odbywa się specjalny pokaz online. Również na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdziecie szeroką, na bieżąco aktualizowaną ofertę wielu instytucji kultury. Muzea udostępniają swoje zbiory, zabierają nas na wirtualne spacery. Bardzo często mają specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci. W mediach społecznościowych zamieszczają informacje o najnowszych ofertach – warto śledzić.
Nasz subiektywny wybór to Zachęta – Narodowa Galerii Sztuki, jedna z najważniejszych instytucji kulturotwórczych w Polsce. Na początek warto pokrótce zapoznać się z jej historią, strukturą przestrzenną gmachu i dowiedzieć się kilku ciekawostek, klikając tutaj.
W cyfrowym katalogu bogatej kolekcji, zgromadzonej przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich współczesnych artystów i artystek, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wilhelma Sasnala i Katarzyny Kozyry. Poza klasycznymi mediami, tj. malarstwem oraz rzeźbą, galeria dysponuje wieloma pozycjami z obszaru video artu. Mimo zamknięcia Zachęty, obecnie trwające wystawy są wciąż możliwe do obejrzenia – poprzez spacery 3D oraz oprowadzania on-line. Tutaj możecie Państwo odwiedzić ekspozycję, będącą rezultatem badań nad polsko-marokańskimi wpływami kulturowymi w okresie zimnej wojny. Jej centralną postacią jest Ahmed Cherkaoui. Czas, który spędził w Warszawie na początku lat 60., okazał się być fundamentalny dla jego twórczości malarskiej. Z oprowadzania po wystawie w formie nagrania można skorzystać tutaj klikając w zakładkę „Ahmed Cherkaoui w Warszawie”.
„Co dwie sztuki to nie jedna” to tytuł ekspozycji skierowanej do najmłodszym. Na stronie (w zakładce „Co dwie sztuki to nie jedna”) dostępna jest jej wizualizacja 3D oraz audio-instrukcja budowania z dziećmi domowych baz i kryjówek. Tutaj można obejrzeć film (z tłumaczeniem na PJM) Konstantego Brzeskiego i jego taty, na którym (dosłownie!) rysowana jest historia o władcach, smutnych żółwiach i wróżkach. Rysowankę powstałą w oparciu o jedną z eksponowanych prac, mogącą zainspirować dziecięcą wyobraźnię, można pobrać w formacie pdf.
Project Room to przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej – Zamku Ujazdowskiego dedykowana młodym artystom. W tym roku odbędzie się tu sześć wystaw stworzonych przez sześciu twórców, z których w styczniu 2021 roku Jury wybierze dwie najciekawsze. Instalacja site-specific Kornelii Dzikowskiej jest pierwszą tegoroczną odsłoną projektu. Artystka, za pomocą tkaniny podatnej na ruch powietrza, wprowadza do podzielonego przez nią wnętrza sytuację niepewności i permanentnego napięcia. Czerwone światło dodatkowo wzmacnia poczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa ale kojarzy się także z pasją. Oprowadzanie autorki dostępne jest na kanale YouTube Zamku Ujazdowskiego.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc po odwiedzeniu rodzimych muzeów czy galerii sztuki można udać się nieco dalej. Paryż, Londyn? Nic prostszego. Na Google Arts & Culture znajdziecie dzieła sztuki z całego świata. Do dyspozycji jest blisko 400 sal muzealnych. Możliwe jest także zdobycie dodatkowych informacji o obrazie i obejrzenie związanego z nim filmu na YouTube.
Gorąco zachęcamy do zaglądania na strony swoich ulubionych instytucji kultury czy profile w mediach społecznościowych swoich ulubionych artystów. Świat kultury i sztuki bardzo szybko zareagował na nową rzeczywistość i oferuje fantastyczną rozrywkę. Korzystajmy więc, bo warto!