Autyzm i dieta, czyli jedz na zdrowie!

W Centrum Diagnostyki i Terapii Małych Dzieci Fundacji SYNAPSIS odbyło się spotkanie rodziców naszych najmłodszych podopiecznych z dietetykiem, dr n. med. Justyną Jessą, autorką poradnika „Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć”, którego drugie, rozszerzone wydanie trafi niebawem do księgarń. Patronat nad książką objęła Fundacja SYNAPSIS. 

Tematem spotkania była rola mikrobioty jelitowej i problemów jelitowych u dzieci w spektrum autyzmu w kontekście ich funkcjonowania psychospołecznego. Omówione zostały korzyści, ale także ryzyka związane z dietą bezglutenową, bezkazeinową, ketogenną oraz dietami niskofermentującymi. Poruszono również kwestię zalecanej i zbędnej diagnostyki i różnego rodzaju terapii, w tym dietetycznych i suplementacyjnych.

Główne wnioski płynące ze spotkania z dr Jessą są następujące:

  1. Literatura naukowa niejednoznacznie wypowiada się na temat zasadności wdrażania diet eliminacyjnych u dzieci w spektrum.
  2. Wiele prac, w tym metaanaliz wskazuje, że dieta bez glutenu i kazeiny czy dieta ketogenna mogą mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie psychospołeczne dziecka, jednakże nie ma oficjalnych wskazań co do konieczności ich stosowania.
  3. Dobór diety powinien być dokonany indywidualnie dla danego dziecka przez specjalistę, który zna całokształt stanu zdrowia małego pacjenta.
  4. Wszystkie dzieci powinni otrzymywać witaminę D. Dodatkowo warto rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych Omega-3, a w niektórych przypadkach również witamin z grupy B, żelaza, cynku, glutationu, L-glutaminy oraz probiotyków. Decyzja o suplementacji powinna zależeć od diety i specyficznych problemów zdrowotnych dziecka.
  5. Rodzice dzieci w spektrum są narażeni na szeroką ofertę nieuznanych przez środowisko medycyny akademickiej metod diagnostycznych i terapeutycznych.

Zachęcamy do lektury poradnika „Autyzm i dieta”, w którym znajdziecie więcej informacji na temat żywienia dzieci w spektrum, najczęściej występujących problemów ze strony przewodu pokarmowego, praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z wybiórczością pokarmową, a także całą garść przepisów kulinarnych na pyszności dla maluchów i nie tylko 🙂